Vizyon Medya

>>>>>> Teknoloji - Reklam - Danışmanlık >>>>>>

Kilosu 1000 liraya çıktı! Üretimi arttı...

SAMSUN’un Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi’nde, birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı, artan taleple 1000 lirayı buldu. Narlısaray Mahallesi’nin muhtarı Ali Sezgin, bu yıl mahallelerinde 160 dönüm kenevir tohumu üretimi yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında Samsun’da, Vezirköprü ilçesinde kenevir tohumu üretimini yoğun olarak devam ettireceklerini, ilçenin, bu işin merkezi olacağını açıklamasının ardından bölgede kenevirle ilgili hareketlilik başladı. Türkiye’de izinle ruhsatlı ekim alanlarının yer aldığı 400 haneli, 1300 nüfuslu Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi’nde üretimi yapılan kenevir tohumuna, talep arttı. Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye gelenler, çiftçilerin ürettiği kenevir tohumunu almaya başladı. Birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumu, artan taleple kilo fiyatı 1000 liraya kadar satılmaya başlandı. Talebi karşılayamaz hale gelen çiftçiler, tarlaya rağbet gösterirken, kenevir tohumu ekimini artırdı.

’TALEP ARTINCA EKİMİ YAYGINLAŞTI’

Bölgede arsa satın almak isteyen birçok girişimcinin üreticilerden talepte bulunduğunu dile getiren Narlısaray Mahallesi’nin muhtarı Ali Sezgin, "1950 yılından itibaren burada kenevir ekimi devam ediyor. 2000 yılına kadar yaygın bir şekilde ekim oluyordu. Daha sonra çevre illerdeki fabrikalar kapanınca kenevir ekimi burada bitti. 2019 yılında kenevir ekimi talep artınca yaygınlaşmaya başladı. Vezirköprü Narlısaray tohumu yerli ve verimli bir tohum. 44 tane kenevir tohumunun arasında en yüksek verim getiren tohum olduğu için bizim tohumumuza çok büyük bir talep oldu" dedi.

’FABRİKA KURMAK İÇİN YER BAKANLAR OLDU’

Bu yıl 160 dönümlük alana ekebilecek kadar ancak tohum bulabildiklerini kaydeden Sezgin, "Bu yıl yapılan ekim yerli tohumun artırılabilmesi için yapılan bir ekim olacak. Şu anda 19 ilde kenevir ekimi serbest olunca bu ilerden iş adamları tohumlarımıza talip oldu. Buralara fabrika kurmak için yer bakanlar oldu. Normalde kenevirin tohumu önceden 20 ile 30 lira arasında değişiyordu. Şu anda piyasada tohum olmadığı için burada da tohumun kilosuna 500 hatta bin lira verenler bile oluyor. Valimiz ise tohumlarımızı kimseye satmamamız konusunda bizi uyardı. Narlısaray tohumunun tescilleneceğini ve Türkiye’de ekilecek tohumun bu olacağını söyledi" diye konuştu.

Çocukluğundan bu yana ailesiyle birlikte kenevir ekimi yaptığını anlatan çiftçi İbrahim Işıldak ise "Geçen yıl yaklaşık 10 ton kenevir üretimi yaptım. Bu yıl ise 30 ile 35 ton arasında üretim yapacağım. Şu anda kuru kenevirin kilosunu biz 4 liraya satıyoruz. Dışarıdan gelip tohumumuzu almak isteyen bir sürü kişi oldu. Çok yüksek fiyatlar verildi; ancak bizim elimizde sadece kendi ekim yapabileceğimiz kadar tohum var. Biz tohumumuzu satmayıp, burada kalmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye'de işsizlik oranı 3,1 puan artışla yüzde 13,5 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2018'e ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde işsizlik oranı 3,1 puan yükselerek yüzde 13,5 oldu.

İşsizlik oranı Aralık 2018'de bir önceki aya göre 1,2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 3,3 puanlık artışla yüzde 15,6 olarak tahmin edildi.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 5,3 puan yükselerek yüzde 24,5 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3,1 puan artışla yüzde 13,7 olarak gerçekleşti.

  • Türkiye'de istihdam arttı ancak işsizlik azalmadı
  • Türkiye’de toplam işsiz sayısı 3.8 milyona yükseldi
  • OECD’de kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülke Türkiye

Trabzon'da "Karadeniz Kariyer Fuarı" başladı

Karadeniz Kariyer Fuarı Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadı'nda açıldı. Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesinin (KTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen "Karadeniz Kariyer Fuarı"nın açılışı dolayısıyla Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadı'nda tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, organizasyonun bölge üniversitelerindeki öğrenciler açısından önem taşıdığını ifade ederek, 2 gün sürecek fuar sayesinde gençlerin kendileri için güzel fırsatlar yakalayabileceğini söyledi.

Fuara yaklaşık 150 firma ve kurumun katıldığını belirten Vali Ustaoğlu, "İşte burada 11 binin üzerinde kayıt yaptırarak katılım sağlayan öğrencilerimiz, inanan kişiler. Onun ötesinde bu gençlerimiz aynı zamanda büyük düşünüyor. Büyük düşünmek demek büyük hayaller kurmak demek ve bu çok önemli. Sektör temsilcileri ile yapacakları iletişimlerle onların hayallerini süsleyen en büyük imkanı sağlayacak fırsatlar önlerinde." dedi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin farklı bir özelliğinin de tarafları bir araya getirmesi olduğunu aktardı. Balta, "İstihdam sağlayacak ama en önemli şey üniversite öğrencilerinin okurken çalışma hayalleri var. Bu organizasyonlar gençlerimizin ufkunu açacak ve bir yere doğru yönlendirecek. Ben bu konuda çok önemli olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay da kendisinin de Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunu olduğunu, hayatının en güzel günlerinin Trabzon'da geçtiğini söyledi. Dünyada çok nadir yerlerde bir stadyumun futbol ve benzeri sportif faaliyetlerinin dışında kullanıldığını aktaran Atay, "Burası bir stadyum ama bu ülkenin en yetenekli gençlerine fırsat sağlamak için kullanılıyor. Demek ki iyi projeleriniz olursa her yerde her şey olabiliyor. Gelmeden önce stantları ve şirketleri gördüm. Burası bizim yıllardır İstanbul'da Beşiktaş Stadı'nda yaptığımız organizasyondan hiçbir eksiği yok." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığının görevleri hakkında bilgi veren Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1 no'lu kararname bize yedi tane görev tanımlamış. Bunlardan bir tanesi liyakat. Siz olsanız liyakatı nasıl sağlarsınız? Bunu yapmak hiç kolay değildir. İnsanların kafasının içerisine giremezsiniz, onların niyetlerini ölçemezsiniz ama sunduğunuz hizmetleri şeffaflaştırıp, standartlarını belirlerseniz kimsenin kendi menfaati için bu standartları değiştirmesine izin vermezseniz, ülkenin dört bir köşesine hizmetleri götürürseniz o zaman doğal olarak liyakatı da sağlamış olursunuz."

- "En iyi üniversiteler en büyük şehirlerde diye bir kural yoktur"

Altay, fuara 11 binin üzerinde öğrencinin kayıt yaptırdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bizim Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak üreteceğimiz hiçbir hizmet bir gün ya da bir döneme mahsus, sadece konjonktüre yönelik değildir. İnsan her zaman insan, insan her zaman hizmete muhtaç. O zaman bizim hizmetlerimizin tamamı sürdürebilir, denetlenebilir olacak. Bu yıl bu kadar şirket ve öğrenci geldi. Önümüzdeki yıl yine aynı öğrenci grubuna mail gidecek ve 'Bu yıl yine geliyoruz' denilecek. Biz bunu her yıl yapacağız. Bu neye yol açacak? Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinde en iyi üniversiteler en büyük şehirlerde diye bir kural yoktur. Oxford ve Cambridge üniversiteleri Londra'da mı? Harvard Üniversitesi Washington'da mı? Dünyanın en iyi üniversitesi insanların en iyi odaklandığı, en iyi konsantre oldukları yerde olur. Bu bazen bir şehir, bazen kasaba, bazen de köy olur. Çünkü kampüs kültürü ne demek? 'Gel burada işine gücüne odaklan ve sen bir alanda uzmanlaş' demek. Karadeniz kendine özgü kültürü ve coğrafyası ile Türkiye'nin en yetenekli ve nitelikli insanlarını çıkarmış, bundan sonrada çıkarmaya devam edecektir."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek öğrenci ve firma temsilcileriyle görüştü. Fuar açılışına, Trabzon Valisi Ustaoğlu'nun yanı sıra Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu ile İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen de katıldı. Yarın sona erecek fuarda, üniversite öğrencileri ile kamu ve özel sektör temsilcileri, kariyer ve istihdam konularında görüşme fırsatı bulacak.

İlgili Konular

Diğer Çözümlerimiz

Loading ...